West Coast FreeStyle 2025 är tillbaka!!
Den 26 juli går återigen West Coast FreeStyle av stapeln, en av landets mest prestigefyllda parkour- och freerunningtävlingar mitt på Kungsbacka torg! Förbered er på en spektakulär dag fylld av imponerande atleter, häpnadsväckande trick och inspirerande prestationer. Tävlingen arrangeras av FRS Kungsbacka i samarbete med Team Aspera.
Tävlingen:
Detta är en klassisk "Style"-tävling, där varje atlet själv får utforma sin egen unika "line", en personlig bana genom parken med valfria tricks, rörelser och övergångar. Deltagarna bedöms i fyra kategorier:
-
Svårighetsgrad
-
Landningar
-
Flow
-
Kreativitet
Den atlet som samlar flest poäng i dessa kategorier står som vinnare!
Fri entré för publik
Alla är varmt välkomna att komma och titta, det är helt gratis! Under tävlingen är banan exklusivt reserverad för deltagande atleter. Ta med dig familj och vänner för att uppleva spänningen på nära håll. Missa inte chansen att se några av Sveriges bästa parkourutövare utföra avancerade volter och tricks live!
🎥 Se höjdpunkter från förra årets tävling här:
https://youtu.be/4jy7SYRmSFs?si=wOaIMsh6TAaKm_BB
Aktiviteter 22–24 juli
Inför tävlingen bjuder vi på flera kostnadsfria aktiviteter och prova på möjligheter på torget mellan 22–24 juli. Passa på att komma förbi och testa på själv eller bara njut av stämningen!
📅 Fullständigt schema och information:
https://www.frskungsbacka.se/sida/?ID=433115
Plats: Kungsbacka torg
Tider:
-
23 juli – Style Kids kl. 16:00–18:00
-
24 juli – Speed Kids & Eliten kl. 11:00–14:00
-
26 juli – West Coast FreeStyle kl. 11:00–15:00
Välkommen till en vecka fylld av rörelse!!